Informacje » W poszukiwaniu kryzysu na rynku nieruchomości

W poszukiwaniu kryzysu na rynku nieruchomości

Krach na rynku nieruchomości ogłoszony został kilka miesięcy temu. Po nieśmiałych początkowo informacjach wrzesniowych, w październiku nie było już wątpliwości. Jest źle.

Z dzisiejszej perspektywy widać, że nie była to prawidłowa diagnoza. Spadają nieznacznie ceny mieszkań mało atrakcyjnych, na które w perspektywie trudno będzie znaleźć nabywcę. Wcale nie spadają, a czasami nawet rosną ceny mieszkań atrakcyjnych i dobrze zlokalizowanych. Nic dziwnego, mieszkań wciąż brakuje, tyle że przy zmniejszonym popycie klienci mogą wreszcie wybierać.

Nieciekawa sytuacja na GPW powoduje, że wielu inwestorów instytucjonalnych próbuje "przechować" środki finansowe w nieruchomościach - nie obserwujemy w związku z tym nadpodaży i spadku cen atrakcyjnych działek, rynek został szybko "wyczyszczony" z atrakcyjnych ofert. Jeżeli dodamy do tego rosnące pensje Polaków, niedobór mieszkań - wciąż stanowiący istotny problem, a przy tym wysokie ceny robót budowlanych, to niestety można porzucić marzenia o zakupieniu taniego, atrakcyjnego mieszkania.

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Paweł Drelich Paweł Drelich
Rzeczoznawca majątkowy z Wrocławia. Ekspert wrocławskiego i dolnośląskiego rynku nieruchomości. Członek Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych.  »

Partnerzy Instytutu MRN