Informacje » Krótka diagnoza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Krótka diagnoza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Na rynku paliw z kryzysem mamy do czynienia wtedy, kiedy paliwa drożeją. Na rynku nieruchomości początkiem kryzysu określana jest sytuacja obecna, kiedy mieszkania przestały drożeć.
Informacje o ilości mieszkań sprzedanych przez deweloperów w drugim kwartale 2008 r. określone zostały jako „zapaść” na rynku. Wydaje się jednak, że lepiej nazwać to zdrowym rozsądkiem kupujących, którzy oczekują na obniżki cen. Określenie zapaść na rynku mieszkań bardziej pasuje do roku 2006 i początku roku 2007, kiedy to deweloperzy podnosili ustalone w umowach rezerwacyjnych ceny mieszkań, proponując klientom akceptację nowej ceny, bądź ... zwrot kaucji rezerwacyjnej.

Niezależnie od tego jakich określeń będziemy używać na obecną sytuację, w kraju, w którym niedobór mieszkań diagnozowany jest na poziomie 2 – 3 mln mieszkań, a przeciętna miesięczna pensja nie wystarcza na zakup 1 m2 mieszkania, sytuację w której popyt przestaje znacząco przewyższać podaż, a ceny przestają rosnąć, należy uznać za optymistyczną. Mamy więc powody do radości.

Czytaj więcej >>>

 

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Maria Bogdani Maria Bogdani
Rzeczoznawca majątkowy, inżynier budownictwa i historyk sztuki, analityk i doradca rynku nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami, biegła sądowa w zakresie (...) »

Partnerzy Instytutu MRN