Informacje » Przegląd krakowskich inwestycji mieszkaniowych: Fajny Dom

Przegląd krakowskich inwestycji mieszkaniowych: Fajny Dom

Nowopowstające osiedle FAJNY DOM to kolejny przykład rewitalizacji miasta. Dość szczególnej, bo pierwszej na taką skalę w dzielnicy Nowa Huta. Dotychczas tego typu prace przeprowadzano w centrum miasta. Obecnie ten proces przenoszony jest na jego peryferie. To dobrze, że poindustrialne tereny są przywracane miastu. Każde ich zagospodarowanie jest lepsze od dotychczasowego – przemysłowego.

27 czerwca w Krakowie, w nowopowstającym osiedlu mieszkaniowym FAJNY DOM otwarto mieszkanie pokazowe na które zaproszono przedstawicieli lokalnej prasy i instytucji monitorujących rynek nieruchomości. To dobry pomysł, dzięki któremu można pospacerować po placu budowy i wypytać o wszystkie szczegóły przedstawicieli Inwestora. Inwestycja znajduje się w niezbyt atrakcyjnej części miasta, dotychczas kojarzonej głównie z przemysłem, przy ul. Sołtysowskiej. Jest zaprojektowana jako jedno z największych osiedli w Krakowie. Miłym akcentem pokazu była prezentacja urządzonego terenu rekreacyjnego dla przyszłych mieszkańców osiedla. Nowocześnie urządzony plac zabaw wraz z alejkami spacerowymi wśród pozostałego starodrzewu robi pozytywne wrażenie troski o przyszłych mieszkańców osiedla.

foto_1

foto_2

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie zaproszono uczestników do przygotowanego dla zwiedzających lokalu aby zapoznać ich z rozkładem komunikacyjnym budynku oraz przykładowego lokalu w nim położonego. Mieszkanie wykończone „pod klucz” odciąża wyobraźnię, której zwykle musimy używać oglądając lokale w stanie surowym lub (jak jeszcze do niedawna bywało) na rzutach w projekcie. Można naocznie przekonać się czy jego rozkład jest właściwy, a pomieszczenia funkcjonalne. W tym wypadku wszystko dość dobrze się komponowało z charakterem całego osiedla, nawet standard wykończenia zdawał się być dobrany do inwestycji.

foto_4foto_3  

 

 

 

 

 

 

 

Na osiedlu powstanie docelowo 914 mieszkań w 16-tu budynkach o wysokości od 4 do 6 pięter wyposażonych w windy. Inwestor stosuje solidne materiały a z opisu wynika, że przewidział pełną gamę instalacji z wyłączeniem gazowej. Osiedle będzie monitorowanym obszarem zamkniętym, co (zważywszy na dzielnicę w której się znajduje) jest jak najbardziej pożądane. W przyziemiach budynków znajdują się lokale użytkowe przeznaczone na sklepy i punkty usługowe. Miejsca postojowe dla samochodów będą znajdować się w garażach podziemnych oraz na zewnątrz budynków. Przewidziano też pasy zieleni pomiędzy budynkami.
Wokół osiedla znajdują się tereny na których być może kiedyś powstaną podobne inwestycje. Zależeć to będzie także od sukcesu sprzedaży osiedla FAJNY DOM. A osiągnięcie tego sukcesu nie będzie sprawą łatwą, gdyż na obecnym rynku nieruchomości pojawiła się tak duża ilość mieszkań jakiej jeszcze nie notowano w Krakowie od powrotu gospodarki rynkowej. I choć ceny lokali na osiedlu FAJNY DOM należą do najniższych w mieście, to można spotkać tańsze w zdawało by się lepszych lokalizacjach. Bo FAJNY DOM zlokalizowano w rejonie, którego nikt nie wykorzystywał na tego typu inwestycje od ponad 30-tu lat. Bezpośrednio na osiedle, jak na razie, można dostać się wyłącznie jedną linią MPK ale już niespełna kilometr od niego znajduje się duży węzeł komunikacyjny, dzięki któremu można szybko dostać się w kierunku centrum miasta. Niewykluczone też, że w pobliżu, w rejonie ul. Centralnej, powstanie w przyszłości centrum obsługi mieszkańców gminy Kraków, które skupiać będzie wszystkie kluczowe urzędy związane z funkcjonowaniem miasta. To jedna z koncepcji obijająca się coraz głośniejszym echem po ścianach magistratu. To ożywiłoby znacznie tę część Krakowa i przyczyniło by się do jej rozwoju.
Zaletą osiedla FAJNY DOM jest kilku hektarowa powierzchnia, którą zaaranżowano z typowym dla Nowej Huty ładem przestrzennym dużych osiedli, bez plątaniny stylów i koncepcji architektonicznych charakterystycznych dla centrum Krakowa, gdzie na podobnych powierzchniach buduje niejednokrotnie tuzin deweloperów nie nawiązując do sąsiednich budynków.

foto_5

 

Ale dzięki temu, zostanie podtrzymana powstała jeszcze w latach 50-tych tradycja, kiedy żartowano sobie pytaniem: czym się różni Kraków od Nowej Huty?   Tym, że w Krakowie są ulice a w Nowej Hucie osiedla.
Reasumując: oferta FAJNEGO DOMU, jako jedna z najtańszych, powinna zainteresować młodych ludzi, którzy poszukują swego pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że będzie to bezpieczny i skąpany w zieleni zakątek miasta będący zwiastunem powstania kolejnej „sypialni” dla dynamicznie rozwijającego się Krakowa.

 

Piotr Krochmal  

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Marek Suchodół Marek Suchodół
Rzeczoznawca Majątkowy, doradca w zakresie inwestycji, analityk na rynku nieruchomości. Związany szczególnie z podhalańskim rynkiem nieruchomości od 1999 roku, (...) »

Partnerzy Instytutu MRN