Informacje » Małopolski rynek powierzchni komercyjnych i logistycznych - stan oczekiwania. [Jarosław Zygmunt]

Małopolski rynek powierzchni komercyjnych i logistycznych - stan oczekiwania. [Jarosław Zygmunt]

Zawirowania w gospodarce (nie tylko w Polsce) wywołały negatywne skutki również na rynku powierzchni magazynowych. Wolumen sprzedaży tego rodzaju powierzchni na obszarze metropolitarnym Krakowa w 2008 roku spadł o niemal 50% w stosunku do roku 2007. Podobną relację można zauważyć analizując wielkość sprzedaży powierzchni magazynowej oraz wielkość terenu zabudowanego.
Całkowity wolumen sprzedaży powierzchni magazynowo-produkcyjnej w 2007 roku stanowił 60 transakcji sprzedaży na łączną kwotę 185 mln złotych, obejmując ponad 71 ha zabudowanego gruntu z zasobnością ponad 95 tys. m.kw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Odpowiednio w roku 2008 zawarto 34 transakcje za niespełna 91 mln. złotych, obejmując 39 ha zabudowanego gruntu z zasobnością 39 tys. m.kw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej.
W sprzedaży wciąż przeważają obiekty starsze (stanowiące pozostałość po dawnych terenach przemysłowych).
Przeciętna cena transakcji za obiekt magazynowo-produkcyjny w roku 2007 wyniosła 3,6 mln złotych zaś w roku 2008 cena ta spadła do 2,7 mln złotych.


Czytaj więcej w artykule Jarosława Zygmunta "Małopolski rynek powierzchni komercyjnych i logistycznych - stan oczekiwania. Nieruchomości logistyczne" w dziale ANALIZY.

 

Materiał pochodzi z IV Konferencji Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl, która odbyła się 4 czerwca w hotelu Qubus.

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Katarzyna Puterko Katarzyna Puterko
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości, magister ekonomii, wiceprezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl. Od 2004 roku, w ramach (...) »

Partnerzy Instytutu MRN