Komentarz miesiąca » Stać nas na coraz mniejsze mieszkania

Stać nas na coraz mniejsze mieszkania

Kraków się rozrasta. W mieście przybywa ludności. W zeszłym roku wyprzedziliśmy Łódź i awansowaliśmy na 2-gie miejsce w Polsce pod względem ilości mieszkańców. Zabudowa mieszkaniowa pokrywa coraz większe obszary miasta. Jednak mieszkania, które kupujemy są coraz mniejsze. W 2008 r. średnia powierzchnia nabywanego na rynku wtórnym lokalu mieszkalnego wynosiła 48 m2 i była najniższą od 2003 r. od kiedy to Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości prowadzi badania na krakowskim rynku nieruchomości.

 

wykres1

Jak wynika z badań Instytutu, krakowianie kupują coraz mniejsze mieszkania, mimo iż w badaniach preferencji wskazują chęć nabycia większych powierzchni.
Na jesiennej giełdzie domów i mieszkań zorganizowanej przez SBDiM blisko 250 respondentów wypełniło szczegółową ankietę przygotowaną przez nasz Instytut. Jedno z pytań dotyczyło oczekiwanej powierzchni lokalu.

 

wykres2

Tylko 29% badanych wyrażało chęć nabycia lokalu o pow. do 50 m2. Tymczasem aż 62% uczestników rynku wtórnego w 2008 r. wybrało mieszkania, których powierzchnia nie była większa od 50 m2.

 

wykres3

Powyższy wykres obrazuje jak wyglądają pragnienia nabywców po zderzeniu z rzeczywistością. Optymistyczne nastawienie większości nabywców do zakupu wymarzonego mieszkania szybko gaśnie, gdy przychodzi do realizacji tych marzeń.
Najmniejszym mieszkaniem jakie sprzedano w 2008 r. w Krakowie był lokal przy ul. Św. Łazarza o pow.(sic!) 10,8 m2. Łącznie w przedziale od 10 m2 do 20 m2 sprzedano w tym czasie blisko 40 lokali mieszkalnych, choć nie wiem czy słowo „mieszkalnych” jest tutaj odpowiednie…..

Piotr Krochmal
analityk i doradca rynku nieruchomości mrn.pl
p.krochmal@mrn.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Jarosław Zygmunt Jarosław Zygmunt
Rzeczoznawca majątkowy, doradca w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości, analityk rynku nieruchomości. Członek Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców (...) »

Partnerzy Instytutu MRN