Komentarz miesiąca » Czy to przełom na krakowskim ryku mieszkaniowym?

Czy to przełom na krakowskim ryku mieszkaniowym?

Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl posiada już pełne dane z krakowskiego rynku wtórnego za I kwartał 2009r. Właściciela zmieniło blisko 400 mieszkań. W porównaniu z I kwartałem 2008r. oznacza to spadek o prawie 40%. Obroty na tym rynku przekroczyły 110mln zł (w I kw. 2008r. były o 100% wyższe!).
Kryzys odcisnął się też na cenach. Średnia cena lokalu mieszkalnego w I kw. 2009r. w Krakowie wynosiła 6230 zł/m2, a zatem w ciągu 1 roku mieszkania potaniały o równe 10%. Średnia cena mieszkania w I kw. br. wynosiła 290 tys. zł, jeszcze rok temu było to 340 tys. zł. Stać nas więc na coraz mniejsze mieszkania. Średnia powierzchnia nabywanego lokalu na początku 2009r. to tylko 46 m2. Tą ostatnią wielkością cofnęliśmy się na rynku o całą dekadę!

Czy może być jeszcze gorzej ?
Wiele czynników wskazuje na to, że dochodzimy dna, a zmiana trendu na rynku być może nastąpi jeszcze pod koniec tego roku lub z początkiem przyszłego.

Co za tym przemawia?
- rosnące od wiosny zainteresowanie kupnem przekładające się na większą ilość transakcji na rynku
- wyhamowanie tempa spadków na rynku mieszkaniowym w II kwartale 2009r.
- rosnący optymizm kupujących spowodowany lepszą niż w innych krajach sytuacją ekonomiczną (wzrost PKB)
- ostrożny powrót na rynek inwestorów spekulacyjnych, również zagranicznych

Zielone światło dla kupujących zostało włączone. Teraz brakuje tylko ogólnie dostępnych kredytów mieszkaniowych i rynek ruszy pełną parą. Kiedy to nastąpi? Może już niebawem…..


Piotr Krochmal
Analityk i Doradca Rynku Nieruchomości MRN.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Tatiana Korniak Tatiana Korniak
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości. Analityk Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl. Biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości oraz (...) »

Partnerzy Instytutu MRN