Komentarz miesiąca » W 2013 ceny sięgną dna

W 2013 ceny sięgną dna

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 2012 roku spadły w Krakowie aż o 10%, dla wielu firm deweloperskich zbliżając się do granic opłacalności. Rok 2013 zapowiada się jako kontynuacja tego trendu.

Czy 7 lat bessy (z niewielkim wyhamowaniem w latach 20010-2011) wystarczy aby rynek zaczął się podnosić z kolan? Zobaczymy dopiero w 2014 r. Wydaje się to wielce prawdopodobne, gdyż odwrót inwestycyjny stał się faktem. Notujemy przypadki wycofania się z rynku nawet silnych kapitałowo firm, którym przestała się opłacać budowa mieszkań. Takich zachowań będzie coraz więcej. Konsolidacja rynku była nieuchronna, gdyż na ustabilizowanych zachodnich rynkach nieruchomości, w podobnych jak Kraków miastach, działa od kilku do kilkunastu deweloperów. W naszym mieście działało ich w ostatnich latach ok. 150-ciu!

Nowa ustawa, potocznie zwana „deweloperską”, przyczynia się do rugowania z rynku słabych kapitałowo firm. Z jednej strony dobrze że rynek się czyści, jednak zniknie tym samym konkurencja dla silnych kapitałowo i ustabilizowanych firm deweloperskich. To prędzej czy później doprowadzi do wzrostu cen, którego pierwsze symptomy powinniśmy odczuć już w 2014 r., witając go nowym programem „Mieszkanie dla Młodych”, stymulującym zakup nowego mieszkania dla ludzi przed 35 rokiem życia. Program zapowiadany jest co prawda na 2013 r. ale prace nad ostatecznym jego kształtem tak się ślimaczą (być może celowo), że nie należy się go spodziewać wcześniej niż za rok.

Również w Komisji Nadzoru Finansowego zorientowano się, że silne ograniczenie dostępności kredytów nikomu nie służy, zwłaszcza samym bankowcom, których rzesze wyrzucono w tym roku na bruk, bo ilość klientów, których stać na kredyt hipoteczny, spadła do minimum.

Mimo optymalnych warunków, które wytworzyły się na rynku, mam świadomość, że niewiele osób zdecyduje się w nadchodzącym roku na zakup mieszkania. Większość zaczeka aż ceny (za rok, dwa) zaczną iść w górę, mając pewność że recesja już za nami, żałując jednocześnie – że nie kupili w dołku.

 

Piotr Krochmal
Analityk i doradca rynku nieruchomości
Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Jarosław Strzeszyński Jarosław Strzeszyński
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, członek zarządu Małopolskiego (...) »

Partnerzy Instytutu MRN