Komentarz miesiąca » W dołku

W dołku

Wszystko wskazuje na to, że obecny okres może być mile wspominany przez nabywców mieszkań. Każdy kto podejmie teraz decyzję o zakupie nie powinien stracić, za to może zyskać, gdy rynek zacznie uciekać do przodu, co wydaje się, w nieodległym czasie nieuchronne.

Udokumentowane fazy kryzysu, który trwa już szósty rok, cechują dwuletnie cykle zmian koniunktury na krakowskim rynku deweloperskim. Jak pamiętamy, rynek załamał się w połowie 2007 roku. Mimo to nadal pojawiały się na nim inwestycje projektowane jeszcze w fazie silnego ożywienia, co doprowadziło do górki cenowej w 2008 roku. Korekta cen , która nastąpiła w 2009 roku, stymulowana programem RnS doprowadziła do powrotu kupujących na rynek. Kolejne dwa lata były dość stabilne cenowo i pozwoliły okrzepnąć rynkowi deweloperskiemu. Druga fala kryzysu nadeszła wraz z drastycznymi spadkami limitów w programie RnS pod koniec 2011 roku. W 2012 r. rynek deweloperski otrzymał kolejny cios w postaci Ustawy o ochronie praw nabywców, potocznie zwaną „deweloperską”, która doprowadziła do przesilenia spowodowanego rzuceniem na rynek dużej ilości mieszkań tuż przed jej wejściem, aby móc sprzedawać na starych zasadach. Powyższe czynniki spowodowały kolejne obniżki cen na rozchwianym nowymi regulacjami rynku mieszkaniowym.

 

Średnie ceny ofertowe za 1m2 mieszkania na krakowskich mieszkaniowych inwestycjach deweloperskich.

190913_wykres1

 

Obecnie rynek okrzepł po tych zawirowaniach. Daje się zauważyć ożywienie spowodowane niskimi cenami lokali. Dodatkowo wśród nabywców mieszkań panuje przeświadczenie, że ceny mogą pójść w górę po wprowadzeniu właśnie konstruowanego programu MdM, który ma wejść w życie na początku 2014 r. Obecny czas, jest czasem szczególnym, także z powodu obfitości oferty, którą w niedalekiej przyszłości będziemy wspominać z łezką w oku, bo praktycznie na obszarze każdej dzielnicy wybór lokali jest ogromny.

Kupowanie stało się bezpieczne. Z reguły nabywane są gotowe mieszkania lub objęte rachunkiem powierniczym, który zabezpiecza przed ryzykiem utraty wpłaconych środków.
Na rynku zaczęły pojawiać się drogie inwestycje, które w niedalekiej przyszłości zaczną wypierać z rynku inwestycje tanie.

 

Średnia cena z inwestycji wchodzących na krakowski rynek

190913_wykres_2

 

To nowe inwestycje, których 15 weszło w tym kwartale na rynek, z rekordowo wysoką średnią ceną 9.500 zł/m2 podciągnęły rynek ofert do góry. Nastawienie na klienta z górnej półki i najwyższy segment apartamentów wybrała większość deweloperów otwierających nowe inwestycje w ostatnich trzech miesiącach. Ponadto rynek jest sukcesywnie drenowany z najtańszej oferty a pozostają na nim droższe mieszkania.


Warto podjąć decyzję o zakupie właśnie teraz, w dołku cenowym.

 

Piotr Krochmal
Analityk i doradca rynku nieruchomości
Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Maria Noworól Maria Noworól
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości, architekt. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, członek Komisji Etyki (...) »

Partnerzy Instytutu MRN