Komentarz miesiąca » Deweloperzy mają powody do zadowolenia

Deweloperzy mają powody do zadowolenia

Rok 2013 za nami. Zapaść na jego początku i wyraźne ożywienie w drugiej połowie, każe nam zapamiętać go jako rok przełomowy. To w jego trakcie na rynku mieszkań najwyraźniej skupiły się oznaki kryzysu makroekonomicznego oraz zaostrzyło się oddziaływanie efektów wprowadzenia rok wcześniej ustawy deweloperskiej. Brak wsparcia rynku pierwotnego jakimkolwiek programem rządowym, też dał mu się mocno we znaki. To wszystko wpłynęło na ilość sprzedanych mieszkań, która była najgorsza na przestrzeni ostatnich kilku lat, i mimo dobrej końcówki roku, rynek nie był w stanie nadrobić niewielkiej sprzedaży z jego początku. Ale to już za nami. Obecnie możemy mieć powody do optymizmu, gdyż trzeci kwartał z rzędu rośnie sprzedaż i maleje nawis podażowy. Jeśli w tym tempie i kierunku rynek będzie podążał nadal, to za rok może dojść do jego zrównoważenia, na co liczą zapewne wszyscy sprzedający mieszkania, umęczeni kryzysem ostatnich lat, który doprowadził do niskich cen i spadających marż.

Od stycznia na rynek wszedł program MdM, a wraz z nim rzesza młodych ludzi, które na niego czekały. To program skierowany wyłącznie na rynek pierwotny i na pewno będzie stanowił jeden z lewarów podnoszących ten rynek z kolan i prowadzących do ożywienia budownictwa – motoru gospodarki. Podobnie jak przy poprzednim programie (Rodzina na Swoim) szukający mieszkania nie odejdą z kwitkiem. Mimo stosunkowo niewielkiej ilości mieszkań spełniającej niskie limity tego programu i ograniczonej do kilku miejsc na obszarze Krakowa, pocieszające jest to, że w ogóle będzie można je w Krakowi nabyć.

 

Procentowy rozkład przedziałów cenowych z inwestycji deweloperskich położonych na obszarze miasta Krakowa - styczeń 2014 r.

070214wykres_1

Źródło: Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl


Ceny poniżej 4.900 zł/m kw. kwalifikujące do sprzedaży w programie MdM są oferowane z reguły w kilku inwestycjach, których udział w rynku nie przekracza 5%.
Dla tych, którym nie będzie odpowiadała lokalizacja, standard lub termin oddania do użytku takiego lokalu, czeka masa innych, tylko niewiele droższych, ale za to dostępnych od zaraz – i pewnie duża część dotychczas licząca na MdM się na nie zdecyduje, gdyż warunki Banków udzielających kredyty w programie MdM jak na razie nie nastrajają optymistycznie. Oferta, czego można się było spodziewać, jest droższa niż w przypadku standardowego klienta. Banki postanowiły też uszczknąć „co nieco” z pieniędzy serwowanych dla młodych ludzi na pierwsze mieszkanie.

Cieszy utrzymujący się niski poziom stóp procentowych, który nie tylko wpływa na niskie koszty kredytu ale wypycha z lokal bankowych klientów gotówkowych, którzy stanowią obecnie mocne wsparcie rynku pierwotnego inwestując na nim zgromadzone wcześniej środki, licząc na zarobki związane ze wzrostem cen, który już się rozpoczął.

Niewątpliwie 2014 r. będzie jeszcze rynkiem kupującego, ale to już ostatni taki rok. Powoli ubywa małych firm deweloperskich, na rynku utrzymują się tylko najsilniejsze kapitałowo firmy tego segmentu. Spada konkurencja. To doprowadzi w ciągu najbliższego roku do wzrostów cen. Na pewno nie będą to wielkości dwucyfrowe, ale wzrost cen o kilka procent wydaje się przesądzony.

Warto zatem zapamiętać poziom cen mieszkań u progu 2014 r. Być może niedługo będziemy go wspominać z rozrzewnieniem…….

 

Aktualne średnie ceny ofertowe nowych mieszkań na inwestycjach w poszczególnych obszarach miasta - nowy podział administracyjny

070214wykres_2

Źródło: Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl


Piotr Krochmal
Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

 

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Leszek Olszewski Leszek Olszewski
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Uniwersytetu Ekonomicznego), Wydział Zarządzanie; analityk, specjalista w zakresie wycen spółek prawa handlowego, wartości (...) »

Partnerzy Instytutu MRN