Komentarz miesiąca » Rynek mieszkań - na wtórnym spadki cen, pierwotny się jeszcze trzyma

Rynek mieszkań - na wtórnym spadki cen, pierwotny się jeszcze trzyma

Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl przeanalizował transakcje z krakowskiego rynku mieszkań za pierwsze półrocze tego roku.
Jak wynika z najświeższych danych, ma miejsce znaczne obniżenie ilości zawieranych transakcji w stosunku do lat ubiegłych. Na rynku wtórnym spadek ten w stosunku do I półrocza 2007 r. wynosi ok. 30%, a w porównaniu do rekordowego na krakowskim rynku I półrocza 2006 r. - spadek ten wynosi okrągłe 40% ilości zawieranych transakcji.
Jak się szacuje, jeszcze gorzej jest na rynku pierwotnym, z tym że dokładnymi danymi nie są skłonni dzielić się deweloperzy, którym obecny kryzys na rynkach finansowych wbił nóż w plecy przy i tak kulejącej już wcześniej sprzedaży.
Wraz ze spadkiem obrotów spadają też ceny na rynku wtórnym mieszkań. Od momentu odwrócenia trendu, który miał miejsce latem zeszłego roku, średnie ceny transakcji „zjechały” już o blisko 20% ! Mimo to popyt nie wraca, bo ilość zawieranych transakcji nie wzrasta. To wróży tylko dalszą przecenę, którą będziemy obserwować w najbliższym czasie.
Dynamika spadków cen nie udzieliła się jeszcze rynkowi pierwotnemu. Tu średnie ceny pozostały na niezmienionym poziomie od początku roku. A to głównie za sprawą nowych inwestycji, które wchodzą dopiero na rynek, sondując go optymistycznie ustalanym pułapem cen z biznesplanów wykonywanych jeszcze w czasach trwającej hossy. Daje się natomiast zauważyć pierwsze oznaki spadków na 1/3 inwestycji, które są oferowane przynajmniej od roku. Skala ich nie jest duża i wynosi średnio ok. 10%. Na pozostałych inwestycjach deweloperzy kuszą bonusami w postaci wykończenia wnętrz, darmowym garażem, czy wręcz samochodem. Na razie efekty tego typu promocji są mizerne.
Jeśli więc kupować, to na rynku wtórnym. Pojawiają się już na nim prawdziwe okazje, gdyż zdarzają się desperaci zmuszeni przez życie do pośpiesznych, a tym samym tanich sprzedaży. Kto ma w planach kupno mieszkania powinien zacząć „polować” na takie okazje.

Piotr Krochmal
analityk i doradca rynku nieruchomości mrn.pl
p.krochmal@mrn.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Ewelina Wójciak Ewelina Wójciak
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Biegły sądowy z zakresu wycen nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związana od 2007 r. Właścicielka (...) »

Partnerzy Instytutu MRN