Analizy » Analizy

O czym mówią liczby, czyli konfirmacja lub falsyfikacja stereotypów

Alicja Malczewska, Gabriela Surowiec [26.01.2012]

W segmencie niezabudowanych nieruchomości gruntowych badania przeprowadzono na zbiorze liczącym 31 tys. transakcji zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie trzech podkrakowskich powiatów charakteryzujących się najbardziej aktywnym rynkiem nieruchomości – krakowskiego, wielickiego i myślenickiego. W segmencie budownictwa mieszkaniowego wykorzystano zbór liczący 27,5 tys. transakcji dotyczących mieszkań (nieruchomości lokalowych oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych) zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie Krakowa.

Popyt mieszkaniowy w Krakowie

IV kwartał 2011

Michał Głuszak, Piotr Krochmal, Krzysztof Baruś [23.01.2012]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie są cyklicznym corocznym przedsięwzięciem realizowanym przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań. Tegoroczna, czwarta już edycja badań, odbyła się w czwartym kwartale 2011 r. wśród klientów targów mieszkaniowych Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Poprzednie trzy edycje przeprowadzono na tych samych targach, co pozwala obserwować tendencje panujące na rynku mieszkaniowym.

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie

Zima 2011

Piotr Krochmal [12.01.2012]

Nie widać końca w przyroście inwestycji na krakowskim rynku nieruchomości. Już czwarty kwartał ich ilość rośnie a wraz z nimi rośnie ilość mieszkań w ofercie deweloperów.
Na koniec 2011 r. w granicach miasta po raz pierwszy przekroczono granicę dwu setek inwestycji wielorodzinnych będących w sprzedaży, z czego ponad połowa z nich trafiła na rynek w tym roku. Ostatni kwartał minionego roku może poszczycić się rekordem wszechczasów jeśli chodzi o przyrost inwestycji deweloperskich na krakowskim rynku nieruchomości. W ślad za tym zanotowano rekordową podaż mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów.

Popyt na domy jednorodzinne we wrocławskim obszarze metropolitalnym

Michał Głuszak, Katarzyna Puterko [04.01.2012]

Badania popytu mieszkaniowego we Wrocławiu zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, we współpracy ze spółką redNet Media w drugim kwartale 2011 r. wśród klientów Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl. Są to już drugie z kolei badania ankietowe popytu mieszkaniowego realizowane w aglomeracji wrocławskiej. Poprzednią edycję przeprowadzono wiosną 2010 r. podczas Dolnośląskich Targów Mieszkaniowych organizowanych przez firmę Nowy Adres S.A.

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie

Jesień 2011

Piotr Krochmal [29.11.2011]

Kolejny raz Kraków bije rekord w ilości inwestycji. Nie ma dzielnicy gdzie nie przybyłoby mieszkań na sprzedaż. Na koniec III kwartału zanotowano na obszarze miasta 197 wielorodzinnych inwestycji deweloperskich będących w sprzedaży. Aż 75 z nich trafiło na rynek w tym roku. Mimo że ilość wchodzących na rynek inwestycji spada od dwu kwartałów, to w ofercie deweloperów ich liczba rośnie, co doprowadziło do rekordowego wyniku w dotychczasowej historii krakowskiego rynku deweloperskiego. W ostatnich dwu latach druga połowa roku należała do kupujących, rosły słupki sprzedawanych mieszkań w stosunku do pierwszych dwu kwartałów. W tym roku ten trend został złamany. Od połowy roku spada tempo sprzedaży, a ilość mieszkań w ofercie rośnie. Ten kto porwał się na realizację więcej niż jednego budynku jednocześnie - mocno odczuje załamanie sprzedaży. Pozostali muszą również pogodzić się z dłuższym pozostaniem na rynku z obecną ofertą. Kryzys nadchodzi dużymi krokami. Już nikt nie wierzy w ożywienie. To klient zaczyna rozdawać karty na rynku. Kto w porę tego nie zrozumie, będzie miał problem z zamknięciem inwestycji.

Polski rynek mieszkaniowy

Analiza porównawcza największych miast

Jarosław Strzeszyński [29.11.2011]

Polska - szósty pod względem ludności kraj w Unii Europejskiej, zamieszkany przez 7,65% jej obywateli, jest równocześnie jednym z najgorzej rozwiniętych rynków mieszkaniowych wśród 27 państw Unii.
W 2009 roku populacja Polski liczyła ogółem 38,18 mln osób a ilość mieszkań wynosiła 13,3 mln. Uwzględniając mieszkania wybudowane w 2010 roku oraz przyrost liczby ludności w tym czasie, na 1000 osób przypada w Polsce 351,5 mieszkań. Pod tym kątem, w Unii Europejskiej zajmujemy mało zaszczytne, ostatnie miejsce.
Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania w Polsce wynosiła w 2009 r. 70,5 m2, a na 1 osobę przypadało 24,6 m2. Pod tym kątem na tle krajów Unii wypadamy nieco lepiej, mniejszą powierzchnię mieszkań na osobę mają do dyspozycji statystyczni Rumuni, Słowacy, Bułgarzy i Czesi, a niewiele większą Litwini i Łotysze. Wynika to głównie z proporcji ludności zamieszkałej w miastach i na wsiach, gdzie powierzchnie mieszkań są zdecydowanie większe. Tym niemniej, biorąc pod uwagę chociażby 42,8 m2 przypadające na statystycznego Niemca, 43,3 m2 na osobę w Austrii czy 51,8 m2 na osobę w Danii, można stwierdzić, że o komfortowych warunkach mieszkaniowych wciąż możemy jedynie marzyć.

8
9
10
11
12
13

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Jarosław Strzeszyński Jarosław Strzeszyński
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, członek zarządu Małopolskiego (...) »

Partnerzy Instytutu MRN