Analizy » Analizy

Mieszkania luksusowe

Krakowski rynek pierwotny

Piotr Krochmal [01.02.2011]

Stolica małopolski od lat oferuje liczne inwestycje deweloperskie w których znajdują się niebanalne mieszkania dla szczególnego typu klientów. Walka o klienta z grubym portfelem jest ostra, stąd sukces nowych projektów inwestycyjnych uzależniony jest nie tylko od ceny ale też od niebanalnych rozwiązań realizacyjnych. Dążenie do jak najatrakcyjniejszych lokalizacji jest kluczowe dla tego typu inwestycji, bo odpowiedni standard mieszkań można osiągnąć wszędzie, ale lokale luksusowe muszą mieć jeszcze to „coś”, i z reguły jest to atrakcyjne położenie.

Analiza rynku biurowego w Katowicach

Rok 2010

Krzysztof Rożko, Michał Moos [18.01.2011]

Obecną sytuację na rynku nieruchomości biurowych w Katowicach można określić jako stagnację. Po niezwykle szybkim rozwoju w okresie koniunktury pod koniec roku 2008 nastąpiło załamanie rynku na skutek ogólnoświatowego kryzysu finansowego, po czym rynek ustabilizował się. Obecnie nie widać gwałtownego wzrostu lub spadku pustostanów, szybkich zmian popytu i podaży, realizowania wielkich inwestycji biurowych na wielką skalę, czy też innych niż marginalne zmian stóp kapitalizacji.

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie

Jesień 2010

Piotr Krochmal [12.01.2011]

Jak grzyby po deszczu pojawiło się blisko 70 nowych inwestycji deweloperskich w pierwszych trzech kwartałach 2010 r. na krakowskim rynku nieruchomości. To reakcja deweloperów na powrót nabywców, który nastąpił jesienią 2009 r., gdy oferta mieszkań zaczęła się gwałtownie kurczyć. Od wiosny ruszyły projekty, które dotychczas leżały na półkach deweloperów czekając na lepsze czasy. Niewiele mniej wypłynęło na rynek latem i jesienią, co przy ograniczonym popycie, spowodowało początkowo wyraźny wzrost ilości ofert na rynku, lecz już jesienią ich ilość zaczęła powoli spadać. To skutek dobrej sprzedaży jaką deweloperzy odczuli w okresie jesiennym 2010 r.

ABC kredytu

Konrad Mitręga [03.12.2010]

Zakup mieszkania to niejednokrotnie najważniejsza decyzja w życiu człowieka. Chcemy żeby było idealne, byśmy czuli się w nim jak najlepiej. Ale by czuć się w nim dobrze nie tylko musi być ono urządzone według naszych upodobań, ale musimy też czuć stabilność finansową. Spokój często odbiera nam źle dobrany kredyt. Okazuje się nagle, że nasze wymarzone mieszkanie przestaje cieszyć ponieważ źle dobrany kredyt spędza nam sen
z powiek. Czy można uniknąć złych decyzji i stresu związanego z finansami? 
Postanowiliśmy przygotować cykl porad specjalisty, które pomogą w wyjaśnieniu zawiłości związanych z tematem kredytów mieszkaniowych, umożliwią zrozumienie różnic pomiędzy ofertami oraz uchronią przed czyhającymi na nas prawnymi pułapkami. W pierwszej części naszego vademecum postanowiliśmy odpowiedzieć na pytania  i skomentować przekonania wysnuwane przez klientów.

Warszawski pierwotny rynek mieszkaniowy - III kw. 2010

Marta Górska [04.10.2010]

Od końca 2008 roku można było obserwować stopniowe zatrzymywanie inwestycji deweloperskich na terenie Warszawy. Widmo kryzysu, który dosięgnął Europę oraz zachowawcze postawy banków, niechęć do udzielania kredytów zatrzymały część inwestycji deweloperskich. Jednak już pod koniec roku 2009 pewna „odwilż” w bankach dała deweloperom zielone światło do kontynuacji prac. Zaowocowało to sporą ilością inwestycji oddawanych do użytku.
Ulga związana z zażegnaniem kryzysu znacząco wpłynęła na sytuację finansową deweloperów, którzy wznowili lub rozpoczęli kolejne inwestycje budowlane.

Rynek powierzchni komercyjnych - handlowych i usługowych w Krakowie

Robert Zygmunt [13.09.2010]

Z początkiem 2010 r. powierzchnia handlowa w Polsce szacowana była na 7,5 - 8 mln m2. Średnie nasycenie powierzchni handlowej w Polsce wynosiło około 210 m2/tys. mieszkańców. To dużo na tle  średniej europejskiej - 230 m2/tys. mieszkańców, porównując siłę na-bywczą ludności w Polsce i w Europie. Według Eurostatu w 2008 r. PKB na jednego mieszkańca Polski wynosiło 57% unijnej średniej, co pozwalało zajmować czwarte miejsce od końca. Przeciętny Polak zarobił w 2007 r. trzy razy mniej niż Norweg, dwa razy mniej niż Niemiec.

10
11
12
13
14
15

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Piotr Mika Piotr Mika
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związany od 1995 (...) »

Partnerzy Instytutu MRN