
Analizą objęte zostały wszystkie transakcje sprzedaży mieszkań hipotecznych w obrocie wtórnym na terenie Wrocławia i przyległych do niego gmin Długołęka, Czernica, Siechnice, Żórawina, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Miękinia, Oborniki Śląskie i Wisznia Mała.
Transakcje mieszkaniami spółdzielczymi zostały zebrane ze zdecydowanej większości spółdzielni wrocławskich, z pominięciem niektórych spółdzielni małych, w skład których wchodzi kilkunastu, kilkudziesięciu członków. Niepełne dane dotyczą również kilku spółdzielni stwarzających szczególne utrudnienia w udostępnianiu danych transakcyjnych.
Szczegółowe badanie transakcji w poszczególnych obrębach przeprowadzono w ciągu dwóch lat: 2008 i 2009. Analizę trendu zmian cen średnich przeprowadzono na podstawie transakcji z lat 2006 -2009 oraz początku roku 2010.
Ceny działek w Wadowicach pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne w roku 2009 wahały się od 25,00 -147,00 zł/m² gruntu. Cena średnia wynosiła 68,00 zł/m² gruntu i była o prawie 10% niższa od średniej ceny w 2008 r. Pomimo niewielkiego spadku cen gruntów zakup działki w Wadowicach jest trudny z uwagi na znikomą podaż. Oferowane działki pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, których cena przekracza 150,00 zł/m² nie znajdują nabywców.
Analizą objęte zostały transakcje sprzedaży lokali mieszkalnych na terenie aglomeracji śląskiej, zawężone ściślej do miast wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Silesia, dawniej zwanej Górnośląskim Związkiem Metropolitalny (w dalszej części opracowania zastosowano skróconą nazwę: Silesia). Silesia powstała z inicjatywy samorządowców miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej.
Obecnie można już powiedzieć z całą pewnością, że nie sprawdziły się pesymistyczne przepowiednie co do stanu rynku nieruchomości pod koniec 2009 r. W 2008 r. oraz na przełomie 2008/2009 r. najczęstsze prognozy trendów na rynku mieszkaniowym na najbliższy rok przewidywały spadki cen mieszkań na rynku wtórnym o przynajmniej 20-30% oraz problemy firm deweloperskich – brak płynności, a co za tym idzie bankructwa i wstrzymania inwestycji. Wiele podmiotów – zarówno osób fizycznych jak też firm inwestycyjnych - przestraszyło się doniesień o kryzysie, zwłaszcza że przewidywania były bardzo pesymistyczne co do rozwoju sytuacji, część potencjalnych nabywców wstrzymywała się z zakupem czekając na duże obniżki cen.
Określenie preferencji nabywców domów było celem drugiej części badań ankietowych przeprowadzonych wśród klientów targów mieszkaniowych Krakowska Giełda Domów i Mieszkań w Krakowie. Badania te Instytut zrealizował 10-11 października 2009 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań.
Rok 2009 wbrew oczekiwaniom nie przyniósł znaczącego przełomu na rynku mieszkaniowym. Ilość mieszkań oddanych do użytkowania w całym kraju przekroczyła 160 tysięcy i była zaledwie o 5 tysięcy niższa niż w rekordowym pod tym względem 2008 roku. Równocześnie był to pierwszy rok, kiedy ilość mieszkań wybudowanych przez deweloperów była większa niż tych wzniesionych przez inwestorów indywidualnych - ilość mieszkań wybudowanych na sprzedaż i na wynajem wyniosła ponad 72 tysiące i była o ok. 9% wyższa niż rok wcześniej.