Analizy » Analizy

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie

IV kwartał 2014

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [20.11.2014]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, w czwartym kwartale 2014 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Są to już siódme z kolei badania ankietowe realizowane w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2014

Cenowe status quo

Piotr Krochmal [20.11.2014]

Drugi kwartał z rzędu rośnie podaż mieszkań. Masowy wysyp nowych inwestycji tylko w ostatnim kwartale dostarczył na rynek ponad 2,5 tys. lokali. O równowadze jaka panowała na rynku z początkiem roku, wywołanej masowym pojawieniem się kupujących, zdążyliśmy już zapomnieć, a było to ledwie pół roku temu. Tylko przez chwilę, na początku 2014 r., krakowski pierwotny rynek mieszkań był rynkiem zrównoważonym, tzn. w ofercie deweloperów znajdowało się tyle lokali ile wystarczy do zaspokojenia popytu, bez konieczności rywalizowania o klienta upustami, a nawet pozwala nieznacznie podnieść ceny, które w 2013 r. osiągnęły dno. Na tę chwilę czekała rzesza deweloperów, z zamierzeniami inwestycyjnymi, które niekiedy czekały kilka lat na tak dogodną sytuację. Rynek zalała fala inwestycji. Skutkiem tego wyraźnie wzrosła ilość inwestycji na mapie miasta, a rynek znów wszedł na poziom nadpodaży mieszkań.
W miarę upływu kolejnych kwartałów tego roku spada ilość sprzedawanych mieszkań, ale i tak są to dość dobre wyniki, które spowodują, że ten rok będzie rekordowy w historii miasta pod tym względem.
Obecnie na obszarze miasta znajduje się 186 inwestycji, o 9 więcej niż przed kwartałem.

Rynek pierwotny mieszkań po II kw. 2014

Powrót nadpodaży

Piotr Krochmal [08.09.2014]

Tylko przez chwilę, na początku 2014 r., krakowski pierwotny rynek mieszkań był rynkiem zrównoważonym, tzn. w ofercie deweloperów znajdowało się tyle lokali ile wystarczy do zaspokojenia popytu, bez konieczności rywalizowania o klienta upustami. Było ich też na tyle wystarczająco, że nie wywoływały efektu podwyżek cen, przynajmniej na masową skalę. Czynnikami, które na to wpłynęły, była dobra sprzedaż, która rosła przez cały 2013 r., a jej szczyt przypadł na I kw. 2014 r. oraz stosunkowo mała ilość wprowadzanych do sprzedaży mieszkań, co nie dziwiło – bo ceny w 2013 r. osiągnęły wieloletnie dno. Ale to już za nami. W II kw. br. nastąpił spadek sprzedaży mieszkań z jednoczesną intensyfikacją wprowadzania na rynek nowych inwestycji. Kilku deweloperów zdecydowało się na rozpoczęcie budowy ogromnych, jak na krakowski rynek, osiedli, które będą komercjalizowane przez wiele kolejnych lat w kilku etapach.

Rynek mieszkaniowy - Zakopane

Stabilizacja cen

Marek Suchodół [28.05.2014]

Rok 2013 okazał się rokiem przełomowym  w zakresie sprzedaży przez developerów lokali mieszkalnych na terenie miasta Zakopane. Łączna liczba transakcji dokonanych w 2013 roku wyniosła aż 101 lokali mieszkalnych co w odniesieniu do roku 2012 jest przełomem. Zwiększony popyt i wyraźne ożywienie akurat w tym segmencie rynku mogło być skutkiem uwolnienia przez inwestorów znacznych ilości depozytów zgromadzonych w bankach.  Developerzy, którzy przetrwali bardzo słabe lata 2011 a szczególnie 2012 roku mogą być usatysfakcjonowani wolumenem sprzedaży mieszkań  w 2013 roku, który wyniósł około 50 milionów złotych.

Dobrą informacją jest fakt, iż I kwartał 2014 roku był również bardzo dobry pod kątem sprzedaży mieszkań przez developerów, sprzedano w tym okresie 24 mieszkań na rynku pierwotnym.

Grunty w strefie podmiejskiej

Ewelina Wójciak [16.04.2014]

Grunty strefy podmiejskiej stanowią alternatywę dla stosunkowo drogich nieruchomości położonych na terenie większych aglomeracji miejskich. Analizą objęto tereny dwóch powiatów sąsiadujących z Krakowem, tj. powiatu krakowskiego oraz powiatu wielickiego. Eksploracja danych dotyczy nieruchomości gruntowych niezabudowanych, odnotowanych w okresie od początku 2010 r. do końca 2013 r.
Trwający od 2007 r. kryzys gospodarczy uzewnętrznia się nie tylko na rynku finansowym, jego skutki widoczne są również na rynku nieruchomości. Od 2010 r. widoczny jest systematyczny spadek ilości transakcji oraz wolumenu obrotu. W okresie czterech lat łączna suma obrotu nieruchomości gruntowych niezabudowanych, na terenie powiatu krakowskiego, obniżyła się niespełna o połowę, przy jednoczesnym spadku ilości transakcji o 26%.

Rynek pierwotny mieszkań po I kw. 2014 r.

Rynek w stanie równowagi

Piotr Krochmal [15.04.2014]

Tak dobrego początku roku dla branży deweloperskiej chyba się nikt nie spodziewał. W I kwartale sprzedano taką ilość mieszkań jaką zwykle sprzedaje się na krakowskim rynku w ciągu pół roku. Fala sprzedaży przetoczyła się przez rynek w drugiej połowie 2013 r. ale to co stało się na początku 2014 to już prawdziwe tsunami. Sprzedano blisko trzy razy więcej mieszkań niż przed rokiem w tym samym okresie. Zanosi się, że 2014 r. będzie rekordowy w ilości sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie.

4
5
6
7
8
9

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Piotr Mika Piotr Mika
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związany od 1995 (...) »

Partnerzy Instytutu MRN