Analizy » Analizy

Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie po IV kw. 2013

Są powody do optymizmu

Piotr Krochmal [24.01.2014]

Rok 2013 za nami. Zapaść na jego początku i wyraźne ożywienie w drugiej połowie, każe nam zapamiętać go jako rok przełomowy. To w jego trakcie na rynku mieszkań najwyraźniej skupiły się oznaki kryzysu makroekonomicznego oraz zaostrzyło się oddziaływanie efektów wprowadzenia rok wcześniej ustawy deweloperskiej. Brak wsparcia rynku pierwotnego jakimkolwiek programem rządowym, też dał mu się mocno we znaki. To wszystko wpłynęło na ilość sprzedanych mieszkań, która była najgorsza na przestrzeni ostatnich kilku lat, i mimo dobrej końcówki roku, rynek nie był w stanie nadrobić niewielkiej sprzedaży z jego początku. Ale to już za nami.

Rynek gruntów budowlanych

Powiat tatrzański

Marek Suchodół [06.11.2013]

Powiat tatrzański o powierzchni 472 km kw., w którym mieszka blisko 65,3 tys. osób, obejmuje łącznie 5 gmin. W jego skład wchodzą: 1 gmina miejska oraz 4 gminy wiejskie. Sąsiaduje on od strony północnej z powiatem: nowotarskim, natomiast od strony wschodniej, południowej i zachodniej stanowi granicę państwa ze Słowacją. Dzięki swojemu bardzo atrakcyjnemu położeniu geograficznemu u podnóża Tatr – powiat stanowi bardzo interesujący obszar turystyczny o dużych walorach przyrodniczo – kulturowych.

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2013

Na rynku powiało wiosną

Piotr Krochmal [31.10.2013]

Rynek zaczął zmierzać do równowagi. To dopiero początek ale kierunek jest wyraźny. Powoli wychodzimy z dna cenowego, które swoje minimum osiągnęło wiosną tego roku. Już drugi kwartał z rzędu na rynku jest wyraźnie lepiej. To nie może być przypadek. Sytuacja na rynku się klaruje, a ożywienie, choć powolne, jest jednak wyraźnie zauważalne. Poprawa następuje także w otoczce okołorynkowej. Poza wchodzącym w przyszłym roku w życie programem MdM, do Sejmu wpłynęły kolejne poselskie projekty ustaw – o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o kasach oszczędnościowo-budowlanych (wspieranie przez państwo długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe). Jeżeli te projekty wejdą w życie, będą stanowić fundament trwałego wzrostu rynku mieszkaniowego w Polsce.

Rynek pierwotny domów jednorodzinnych w Krakowie

Magdalena Biel [04.09.2013]

W 2012 roku zanotowano wzrost ilości sprzedanych domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym w stosunku do lat poprzednich. Ta zmiana może wiązać się ze spadkiem cen zarówno całych budynków jak i cen w przeliczeniu na powierzchnię użytkową, co spowodowało, że domy o niewielkich powierzchniach stały się konkurencyjne dla dużych mieszkań.
W 2012 r. pomimo kryzysu na rynku nieruchomości nastąpił wzrost wolumenu obrotów przy wzroście ilości transakcji w stosunku do roku poprzedniego. W 2011 r. zanotowano 78 transakcji, natomiast w 2012 r. ilość transakcji wyniosła 87, przy wzroście obrotów z 49,5 mln zł do 54,8 mln zł. Po niewielkim wzroście obrotów w 2011 r. w stosunku do roku 2010, rok 2012 przyniósł wzrost obrotów na poziomie 10 %. Pierwszy kwartał roku 2013 nie zapowiada jednak optymistycznych danych dla deweloperów, jeśli chodzi o ilość transakcji i obroty na rynku domów, chociaż ożywienie na rynku mieszkań w drugim kwartale 2013 roku może być światełkiem dla analizowanego rynku.

Rynek pierwotny mieszkań po II kw. 2013

Taniej już nie będzie?

Piotr Krochmal [11.07.2013]

Jeśli ktoś sądził, że ograniczenia jakie wprowadziła ustawa „deweloperska” spowodują zmniejszenie ilości inwestycji – był w błędzie. Na rynek, mimo kryzysu, sukcesywnie wprowadzane są kolejne inwestycje, których rynek nie jest w stanie wchłonąć, więc ciągle daleka droga do jego zrównoważenia. Jedno co wydaje się coraz pewniejsze, to że osiągnęliśmy pułap dna cenowego obecnego kryzysu. Mieszkania przestały tanieć, mimo że wydłużył się czas sprzedaży poszczególnych projektów. Pojawili się też pierwsi deweloperzy, którzy zamierzają sondować inne formy sprzedaży, jak choćby leasing. O obniżaniu cen myśli już niewielu, choć część jeszcze to robi. Większość inwestorów nie ma takich możliwości, gdyż musieliby się pogodzić ze stratą na projektach, które realizują. Wolą czekać. Zwłaszcza, że po pierwszym kwartale rynek się nieco ożywił, co jest zresztą naturalną i cykliczną prawidłowością. Kryzys wyłonił kilku liderów sprzedaży, którzy mimo trudnego okresu, radzą sobie całkiem nieźle.

Wrocławski wtórny rynek mieszkaniowy

Jednak kryzys

Krzysztof Hojka [09.07.2013]

Analizą objęte zostały wszystkie transakcje sprzedaży mieszkań hipotecznych w obrocie wtórnym na terenie Wrocławia i przyległych do niego gmin Długołęka, Czernica, Siechnice, Żórawina, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Miękinia, Oborniki Śląskie i Wisznia Mała.
Transakcje mieszkaniami spółdzielczymi zostały zebrane ze zdecydowanej większości spółdzielni wrocławskich,
z pominięciem niektórych spółdzielni małych, w skład których wchodzi kilkunastu, kilkudziesięciu członków. Niepełne dane dotyczą również kilku spółdzielni stwarzających szczególne utrudnienia w udostępnianiu danych transakcyjnych.
Szczegółowe badanie transakcji w poszczególnych obrębach przeprowadzono w ciągu dwóch lat: 2011 i 2012. Analizę trendu zmian cen średnich przeprowadzono na podstawie transakcji z lat 2006 - 2012 oraz dwóch miesięcy roku 2013.

4
5
6
7
8
9

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Leszek Olszewski Leszek Olszewski
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Uniwersytetu Ekonomicznego), Wydział Zarządzanie; analityk, specjalista w zakresie wycen spółek prawa handlowego, wartości (...) »

Partnerzy Instytutu MRN