Analizy » Analizy

Rynek pierwotny mieszkań po II kw. 2013

Taniej już nie będzie?

Piotr Krochmal [11.07.2013]

Jeśli ktoś sądził, że ograniczenia jakie wprowadziła ustawa „deweloperska” spowodują zmniejszenie ilości inwestycji – był w błędzie. Na rynek, mimo kryzysu, sukcesywnie wprowadzane są kolejne inwestycje, których rynek nie jest w stanie wchłonąć, więc ciągle daleka droga do jego zrównoważenia. Jedno co wydaje się coraz pewniejsze, to że osiągnęliśmy pułap dna cenowego obecnego kryzysu. Mieszkania przestały tanieć, mimo że wydłużył się czas sprzedaży poszczególnych projektów. Pojawili się też pierwsi deweloperzy, którzy zamierzają sondować inne formy sprzedaży, jak choćby leasing. O obniżaniu cen myśli już niewielu, choć część jeszcze to robi. Większość inwestorów nie ma takich możliwości, gdyż musieliby się pogodzić ze stratą na projektach, które realizują. Wolą czekać. Zwłaszcza, że po pierwszym kwartale rynek się nieco ożywił, co jest zresztą naturalną i cykliczną prawidłowością. Kryzys wyłonił kilku liderów sprzedaży, którzy mimo trudnego okresu, radzą sobie całkiem nieźle.

Wrocławski wtórny rynek mieszkaniowy

Jednak kryzys

Krzysztof Hojka [09.07.2013]

Analizą objęte zostały wszystkie transakcje sprzedaży mieszkań hipotecznych w obrocie wtórnym na terenie Wrocławia i przyległych do niego gmin Długołęka, Czernica, Siechnice, Żórawina, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Miękinia, Oborniki Śląskie i Wisznia Mała.
Transakcje mieszkaniami spółdzielczymi zostały zebrane ze zdecydowanej większości spółdzielni wrocławskich,
z pominięciem niektórych spółdzielni małych, w skład których wchodzi kilkunastu, kilkudziesięciu członków. Niepełne dane dotyczą również kilku spółdzielni stwarzających szczególne utrudnienia w udostępnianiu danych transakcyjnych.
Szczegółowe badanie transakcji w poszczególnych obrębach przeprowadzono w ciągu dwóch lat: 2011 i 2012. Analizę trendu zmian cen średnich przeprowadzono na podstawie transakcji z lat 2006 - 2012 oraz dwóch miesięcy roku 2013.

Rynek mieszkaniowy 2013 - Zakopane/ Kościelisko

Czy będzie gorzej?

Marek Suchodół [17.05.2013]

Od kilku lat obserwuje się znaczny spadek sprzedaży na rynku pierwotnym lokali mieszkalnych na terenie Podhala jednakże rok 2013 będzie rokiem szczególnym pod tym względem. W pierwszym kwartale 2013 roku deweloperzy na terenie Zakopanego sprzedali  zaledwie osiem lokali  mieszkalnych co jest bardzo złym prognostykiem na cały 2013 rok.
W 2012 roku dokonano tylko 51 transakcji lokalami mieszkalnymi na terenie Zakopanego  w segmencie rynku pierwotnego co świadczy o spadku popytu na takie lokale aż o 40 % w stosunku do roku 2011, nie wspominając już o latach 2009 i 2010.

Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie

Po I kw. 2013 roku

Piotr Krochmal [16.05.2013]

Rynek deweloperski nie zwalnia mimo że dzieje się na nim coraz gorzej. Ceny nadal idą w dół, mimo to spada ilość sprzedawanych mieszkań, ale wszyscy uczestnicy rynku mają świadomość, że zbliżamy się do twardego cenowego dna. Blisko co trzeci deweloper nie sprzedał w I kwartale ani jednego mieszkania, gdyż nie mógł pozwolić sobie na dalsze obniżki cen. A z każdym obniżeniem średniej ceny spada ilość firm sprzedających mieszkania. Do tych sprzedających należą Ci, którzy założyli w swych planach większy margines cenowy - im wiedzie się całkiem nieźle, gdyż przy słabości konkurencji sprzedaż niejednokrotnie wzrasta. Na rynek zaczęli napływać klienci, którzy czekali na ten poziom cen 7 lat (cenowo jesteśmy obecnie na poziomie 2006 roku).

Grunty w strefie podmiejskiej

Powiat krakowski i wielicki

Ewelina Wójciak [25.04.2013]

Na rynku nieruchomości gruntowych niezabudowanych od 2008 r. obserwuje się stabilizację cen z nieznaczną tendencją spadkową w niektórych gminach powiatu krakowskiego i wielickiego. Nieznaczny spadek cen dotyczy głównie gmin położonych na peryferiach powiatów. W miejscowościach położonych w najbliższym sąsiedztwie Krakowa oraz Wieliczki poziom cen od czterech lat kształtuj się na podobnym poziomie.

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie

Zima 2012/2013

Piotr Krochmal [30.01.2013]

Podsumowując 2012 rok na rynku mieszkaniowym, można stwierdzić, że nie ma żadnych oznak, które wskazywałyby na szybką poprawę koniunktury. Rynek pierwotny, mimo upływu trzech kwartałów, od wprowadzenia ustawy regulującej go - jeszcze się po niej nie otrząsnął. Nadal zalega na nim ogromna ilość mieszkań. Nawis podażowy maleje ale w bardzo wolnym tempie. Większość z kilkudziesięciu inwestycji, które ogłaszano jedynie dla spełnienia wymogu wprowadzenia ich na rynek, wróciła czasowo do szuflad spółek deweloperskich. Tylko 1/3 z nich wprowadzono na rynek w pełnym wymiarze (rozpoczęto ich realizację).

4
5
6
7
8
9

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Robert Zygmunt Robert Zygmunt
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Przewodniczący Komisji Opiniującej (...) »

Partnerzy Instytutu MRN