Analizy » Analizy

Cud statystyczny w ilości inwestycji

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie, wiosna 2012

Piotr Krochmal [08.05.2012]

Buduj – gdy wszyscy się boją, bój się – gdy wszyscy budują!
Od tej parafrazy słów Warrena Buffetta zaczynam kwartalną analizę krakowskiego rynku, bo jeszcze nigdy w najnowszej historii oferta mieszkaniowa deweloperów nie przekroczyła dwuletniej prognozy sprzedaży. Kraków, kolejny raz bije rekordy. Piąty kwartał z rzędu rośnie ilość inwestycji. Na koniec I kwartału zanotowano na obszarze miasta 215 inwestycji deweloperskich budownictwa wielorodzinnego. Aż 50 z nich trafiło na rynek już po nowym roku. To doprowadziło do wyniku nienotowanego dotychczas na krakowskim rynku deweloperskim. Rekord wszechczasów wywołany został zapewne wchodzącą w życie nową ustawą regulującą rynek deweloperski.

Rynek aparthotelowy

Szczególny segment rynku nieruchomości luksusowych

Sylwia Musiał [21.03.2012]

Rynek aparthotelowy jest szczególnym segment rynku nieruchomości luksusowych. Pomimo konieczności zaangażowania dużych środków pieniężnych, w mojej ocenie, rozwija się dobrze. Ceny najmu apartamentów zbliżone są do cen pokoi w hotelach. Stanowią więc doskonałą konkurencję do słabo rozwiniętej bazy hotelowej. Jednakże dynamika rozwoju zależeć będzie przede wszystkim od zamożności społeczeństwa oraz liczby turystów odwiedzających Polskę. Według danych z Instytutu Turystyki w 2011 roku, Polskę odwiedziło 60,1 mln cudzoziemców, tj. o 4,4% więcej niż w 2010 r.. Przewiduje się dalszy wzrost liczby turystów.

O czym mówią liczby, czyli konfirmacja lub falsyfikacja stereotypów

Alicja Malczewska, Gabriela Surowiec [26.01.2012]

W segmencie niezabudowanych nieruchomości gruntowych badania przeprowadzono na zbiorze liczącym 31 tys. transakcji zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie trzech podkrakowskich powiatów charakteryzujących się najbardziej aktywnym rynkiem nieruchomości – krakowskiego, wielickiego i myślenickiego. W segmencie budownictwa mieszkaniowego wykorzystano zbór liczący 27,5 tys. transakcji dotyczących mieszkań (nieruchomości lokalowych oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych) zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie Krakowa.

Popyt mieszkaniowy w Krakowie

IV kwartał 2011

Michał Głuszak, Piotr Krochmal, Krzysztof Baruś [23.01.2012]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie są cyklicznym corocznym przedsięwzięciem realizowanym przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań. Tegoroczna, czwarta już edycja badań, odbyła się w czwartym kwartale 2011 r. wśród klientów targów mieszkaniowych Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Poprzednie trzy edycje przeprowadzono na tych samych targach, co pozwala obserwować tendencje panujące na rynku mieszkaniowym.

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie

Zima 2011

Piotr Krochmal [12.01.2012]

Nie widać końca w przyroście inwestycji na krakowskim rynku nieruchomości. Już czwarty kwartał ich ilość rośnie a wraz z nimi rośnie ilość mieszkań w ofercie deweloperów.
Na koniec 2011 r. w granicach miasta po raz pierwszy przekroczono granicę dwu setek inwestycji wielorodzinnych będących w sprzedaży, z czego ponad połowa z nich trafiła na rynek w tym roku. Ostatni kwartał minionego roku może poszczycić się rekordem wszechczasów jeśli chodzi o przyrost inwestycji deweloperskich na krakowskim rynku nieruchomości. W ślad za tym zanotowano rekordową podaż mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów.

Popyt na domy jednorodzinne we wrocławskim obszarze metropolitalnym

Michał Głuszak, Katarzyna Puterko [04.01.2012]

Badania popytu mieszkaniowego we Wrocławiu zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, we współpracy ze spółką redNet Media w drugim kwartale 2011 r. wśród klientów Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl. Są to już drugie z kolei badania ankietowe popytu mieszkaniowego realizowane w aglomeracji wrocławskiej. Poprzednią edycję przeprowadzono wiosną 2010 r. podczas Dolnośląskich Targów Mieszkaniowych organizowanych przez firmę Nowy Adres S.A.

7
8
9
10
11
12

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Jarosław Zygmunt Jarosław Zygmunt
Rzeczoznawca majątkowy, doradca w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości, analityk rynku nieruchomości. Członek Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców (...) »

Partnerzy Instytutu MRN