Analizy » Analizy

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Katowicach

Lato 2011

Bożena Fojt, Tatiana Korniak [11.06.2012]

Aktualnie na terenie Katowic lokale mieszkalne oferowane są w 12 głównych inwestycjach a domy jednorodzinne w 8 głównych inwestycjach. Inwestycje wielorodzinne są rozmieszczone w centralnej i południowej części miasta w strefie pośredniej, natomiast domy jednorodzinne głównie w południowej peryferyjnej części Katowic. Południowe dzielnice mieszkaniowe są szczególnie atrakcyjne do zamieszkania przez ich niewielką odległość do centrum miasta 10-15 km oraz bliskość terenów zielonych.

Analiza rynku domów jednorodzinnych

Wrocław oraz gminy podwrocławskie 2004 - 2011 rok

Joanna Nogal [25.05.2012]

Lata 2004 - 2005 to stabilny rozwój i tendencje wzrostowe na tym rynku. Rok 2006 to rok przełomowy, zarówno w zakresie ilości transakcji, jak też wartości sprzedawanych nieruchomości (w segmencie domów jednorodzinnych we Wrocławiu w 2006 r. zaobserwowano dynamikę wzrostu ilości transakcji na poziomie ok. 80% w stosunku do lat poprzednich, wolumen obrotu był natomiast prawie 3-krotnie wyższy niż np. w 2004 r.). Kolejny rok – 2007, to z kolei rok uspokojenia i stabilizacji – ilość zawieranych transakcji spadła do poziomu obserwowanego przed 2006 r., natomiast wartość zawieranych transakcji była na poziomie wyższym z uwagi na tendencje wzrostowe cen nieruchomości na tym rynku.

Cud statystyczny w ilości inwestycji

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Krakowie, wiosna 2012

Piotr Krochmal [08.05.2012]

Buduj – gdy wszyscy się boją, bój się – gdy wszyscy budują!
Od tej parafrazy słów Warrena Buffetta zaczynam kwartalną analizę krakowskiego rynku, bo jeszcze nigdy w najnowszej historii oferta mieszkaniowa deweloperów nie przekroczyła dwuletniej prognozy sprzedaży. Kraków, kolejny raz bije rekordy. Piąty kwartał z rzędu rośnie ilość inwestycji. Na koniec I kwartału zanotowano na obszarze miasta 215 inwestycji deweloperskich budownictwa wielorodzinnego. Aż 50 z nich trafiło na rynek już po nowym roku. To doprowadziło do wyniku nienotowanego dotychczas na krakowskim rynku deweloperskim. Rekord wszechczasów wywołany został zapewne wchodzącą w życie nową ustawą regulującą rynek deweloperski.

Rynek aparthotelowy

Szczególny segment rynku nieruchomości luksusowych

Sylwia Musiał [21.03.2012]

Rynek aparthotelowy jest szczególnym segment rynku nieruchomości luksusowych. Pomimo konieczności zaangażowania dużych środków pieniężnych, w mojej ocenie, rozwija się dobrze. Ceny najmu apartamentów zbliżone są do cen pokoi w hotelach. Stanowią więc doskonałą konkurencję do słabo rozwiniętej bazy hotelowej. Jednakże dynamika rozwoju zależeć będzie przede wszystkim od zamożności społeczeństwa oraz liczby turystów odwiedzających Polskę. Według danych z Instytutu Turystyki w 2011 roku, Polskę odwiedziło 60,1 mln cudzoziemców, tj. o 4,4% więcej niż w 2010 r.. Przewiduje się dalszy wzrost liczby turystów.

O czym mówią liczby, czyli konfirmacja lub falsyfikacja stereotypów

Alicja Malczewska, Gabriela Surowiec [26.01.2012]

W segmencie niezabudowanych nieruchomości gruntowych badania przeprowadzono na zbiorze liczącym 31 tys. transakcji zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie trzech podkrakowskich powiatów charakteryzujących się najbardziej aktywnym rynkiem nieruchomości – krakowskiego, wielickiego i myślenickiego. W segmencie budownictwa mieszkaniowego wykorzystano zbór liczący 27,5 tys. transakcji dotyczących mieszkań (nieruchomości lokalowych oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokali mieszkalnych) zarejestrowanych w latach 2004 - 2011 na terenie Krakowa.

Popyt mieszkaniowy w Krakowie

IV kwartał 2011

Michał Głuszak, Piotr Krochmal, Krzysztof Baruś [23.01.2012]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie są cyklicznym corocznym przedsięwzięciem realizowanym przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań. Tegoroczna, czwarta już edycja badań, odbyła się w czwartym kwartale 2011 r. wśród klientów targów mieszkaniowych Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Poprzednie trzy edycje przeprowadzono na tych samych targach, co pozwala obserwować tendencje panujące na rynku mieszkaniowym.

7
8
9
10
11
12

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Jarosław Zygmunt Jarosław Zygmunt
Rzeczoznawca majątkowy, doradca w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości, analityk rynku nieruchomości. Członek Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców (...) »

Partnerzy Instytutu MRN