Analizy » Analizy

Rynek nieruchomości gruntowych niezabudowanych na terenie powiatu wieliskiego 2020-2021

Łukasz Góralczyk [11.06.2022]

 Powiat wielicki położony jest w  środkowej części województwa małopolskiego. Od strony północnej i zachodniej graniczy z  powiatem krakowskim oraz miastem Kraków, tworząc obszar funkcjonalny – aglomerację krakowską, od wschodu z  powiatem bocheńskim, natomiast od południa z  powiatem myślenickim. W  skład powiatu wchodzą gminy miejsko – wiejskie Wieliczka i Niepołomice oraz gminy wiejskie Biskupice, Gdów i Kłaj - łącznie jest to 91 miejscowości, w  tym miasta Wieliczka i Niepołomice. Powiat obejmuje obszar 411 km2.

Skawina - Rynek lokali mieszkalnych

Jarosław Zygmunt [14.05.2022]
 

W latach 2020/2021 wolumen sprzedanych mieszkań wyniósł ponad 380, a wielkość obrotów przekroczyła 110mln złotych. W okresie wcześniejszym (lata 2018/2019) wielkość obrotów była niższa o niespełna 1% i sięgnęła niemal 110 mln złotych, jednak przy wolumenie 454 mieszkań.

Z powyższego można wysunąć następujące wnioski:

- w kolejnym roku wielkość obrotów przekroczyła 100mln złotych;

- pomimo wysokich obrotów rynek zmniejszył się. Liczba sprzedanych mieszkań spadła o 16,3%;

- podaż nowych mieszkań spadła o niemal 30%;

- popyt na mieszkania wzrósł lub pozostał na niezmienionym, wysokim poziomie.

Grunty w powiecie Proszowickim

Sławomir Szulc [26.04.2022]

Powiat Proszowicki położony jest w odległości ok. 30 km od Krakowa w kierunku północno - wschodnim, granicząc zachodnią granicą z województwem świętokrzyskim. Jego powierzchnia wynosi 414,6 km2. Powiat tworzy 6 gmin: 3 miejsko-wiejskie: Proszowice, Nowe Brzesko, Koszyce oraz 3 gminy wiejskie: Koniusza, Pałecznica, Radziemice, w skład których wchodzi 135 miejscowości. Według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 43 160 osób. Powiat o charakterze rolniczym – użytki rolne stanowią 88,8 % powierzchni powiatu.

Analiza rynku nieruchomości gruntowych niezabudowanych na terenie powiatu Myślenickiego w 2021

Tomasz Lehman [25.03.2022]

Powiat Myślenicki położony jest w południowo-wschodniej części Województwa Małopolskiego. Od strony północnej graniczy z powiatem krakowskim i wielickim, od wschodu i południowego wschodu z powiatami bocheńskim i limanowskim, w niewielkim fragmencie od strony południowej z powiatem nowotarskim, od zachodu i południowego zachodu z powiatami suskim i wadowickim. Większość powiatu myślenickiego leży w malowniczej dolinie Raby, północną jego część stanowią wzniesienia Pogórza Wielickiego i Pogórza Wiśnickiego, południową natomiast góry Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Teren powiatu łączy w sobie cechy obszarów górskich i wyżynnych, o szczytach wznoszących się do ok. 1.000 m n.p.m. (najwyższy Luboń Wielki – 1022 m n.p.m.). Krajobraz kulturowy to zabudowa mało zwarta i spontanicznie rozrzucona nieraz aż po szczyty wzgórz. W dolinach wzdłuż ciągów "ulicówka" przechodząca w centrach w zwartą.

Zakopane - Białka Tatrzańska - Kościelisko Rynek lokali i apartamentów w 2021. Czy może być drożej?

Marek Suchodół [21.02.2022]

W ostatnich latach rynek pierwotny lokali na terenie Podhala ulega dynamicznej zmianie z rynku mieszkaniowego w kierunku rynku apartamentów turystycznych (lokali usługowych). Aktualnie aż 80 % wszystkich rozpoczynanych inwestycji dotyczy budowy budynków usługowych, usługowo – mieszkalnych czy pensjonatowych, z przeznaczeniem na sprzedaż apartamentów turystycznych bądź ewentualnie prowadzenie działalności wynajmu pokoi.

Poniżej przedstawiono wykres liczby transakcji wszystkimi lokalami (mieszkalne, usługowe, turystyczne) na terenie Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Kościeliska w 2020 i 2021 roku

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie 2021

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [04.01.2022]
Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie dotyczące inwestycji mieszkaniowych zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w trzecim kwartale 2021 r. wśród klientów Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbyła się w dniach 4-5 września 2021.
1
2
3
4
5
6

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Katarzyna Puterko Katarzyna Puterko
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości, magister ekonomii, wiceprezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl. Od 2004 roku, w ramach (...) »

Partnerzy Instytutu MRN