
Powiat wielicki położony jest w środkowej części województwa małopolskiego. Od strony północnej i zachodniej graniczy z powiatem krakowskim oraz miastem Kraków, tworząc obszar funkcjonalny – aglomerację krakowską, od wschodu z powiatem bocheńskim, natomiast od południa z powiatem myślenickim. W skład powiatu wchodzą gminy miejsko – wiejskie Wieliczka i Niepołomice oraz gminy wiejskie Biskupice, Gdów i Kłaj - łącznie jest to 91 miejscowości, w tym miasta Wieliczka i Niepołomice. Powiat obejmuje obszar 411 km2.
W latach 2020/2021 wolumen sprzedanych mieszkań wyniósł ponad 380, a wielkość obrotów przekroczyła 110mln złotych. W okresie wcześniejszym (lata 2018/2019) wielkość obrotów była niższa o niespełna 1% i sięgnęła niemal 110 mln złotych, jednak przy wolumenie 454 mieszkań.
Z powyższego można wysunąć następujące wnioski:
- w kolejnym roku wielkość obrotów przekroczyła 100mln złotych;
- pomimo wysokich obrotów rynek zmniejszył się. Liczba sprzedanych mieszkań spadła o 16,3%;
- podaż nowych mieszkań spadła o niemal 30%;
- popyt na mieszkania wzrósł lub pozostał na niezmienionym, wysokim poziomie.
Powiat Proszowicki położony jest w odległości ok. 30 km od Krakowa w kierunku północno - wschodnim, granicząc zachodnią granicą z województwem świętokrzyskim. Jego powierzchnia wynosi 414,6 km2. Powiat tworzy 6 gmin: 3 miejsko-wiejskie: Proszowice, Nowe Brzesko, Koszyce oraz 3 gminy wiejskie: Koniusza, Pałecznica, Radziemice, w skład których wchodzi 135 miejscowości. Według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 43 160 osób. Powiat o charakterze rolniczym – użytki rolne stanowią 88,8 % powierzchni powiatu.
Powiat Myślenicki położony jest w południowo-wschodniej części Województwa Małopolskiego. Od strony północnej graniczy z powiatem krakowskim i wielickim, od wschodu i południowego wschodu z powiatami bocheńskim i limanowskim, w niewielkim fragmencie od strony południowej z powiatem nowotarskim, od zachodu i południowego zachodu z powiatami suskim i wadowickim. Większość powiatu myślenickiego leży w malowniczej dolinie Raby, północną jego część stanowią wzniesienia Pogórza Wielickiego i Pogórza Wiśnickiego, południową natomiast góry Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego. Teren powiatu łączy w sobie cechy obszarów górskich i wyżynnych, o szczytach wznoszących się do ok. 1.000 m n.p.m. (najwyższy Luboń Wielki – 1022 m n.p.m.). Krajobraz kulturowy to zabudowa mało zwarta i spontanicznie rozrzucona nieraz aż po szczyty wzgórz. W dolinach wzdłuż ciągów "ulicówka" przechodząca w centrach w zwartą.
W ostatnich latach rynek pierwotny lokali na terenie Podhala ulega dynamicznej zmianie z rynku mieszkaniowego w kierunku rynku apartamentów turystycznych (lokali usługowych). Aktualnie aż 80 % wszystkich rozpoczynanych inwestycji dotyczy budowy budynków usługowych, usługowo – mieszkalnych czy pensjonatowych, z przeznaczeniem na sprzedaż apartamentów turystycznych bądź ewentualnie prowadzenie działalności wynajmu pokoi.
Poniżej przedstawiono wykres liczby transakcji wszystkimi lokalami (mieszkalne, usługowe, turystyczne) na terenie Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Kościeliska w 2020 i 2021 roku